شبکه های اجتماعی ←
مسواک جی یو ام

درخشش لبخند خانواده خود را جاودان کنید

1394/06/3

شما دلایل بسیارخوبی برای حفظ سلامت دندان و لثه افراد خانواده خود دارید. درخشش لبخند ایشان، توان جویدن برای داشتن تغذیه ای سالم، پیشگیری از درد دندان و بیماری های لثه که پایه بسیاری از مشکلات سلامت مثل بیماری های قلبی، دیابت و ... است. خوشبختانه برای حفظ سلامت و استحکام دندان ها از دوران کودکی تا سالمندی روش های آسانی وجود دارد که به برخی از آنها در این مقاله اشاره می شود.

1-شروع مراقبت از بهداشت دهان و دندان با رویش اولین دندان :

با وجود گام های بلندی که در پیشگیری از پوسیدگی برداشته شده است از هر چهار کودک خردسال یک نفر نشانه های پوسیدگی دندان را قبل از رفتن به مدرسه نشان می دهد و نصف کودکان بین 12 تا 15 سال دچار پوسیدگی دندانی هستند.این آمار بالا از پوسیدگی را با مراقبت از بهداشت دندان های کودک خود به محض رویش اولین دندان در حدود شش ماهگی کنترل کنید. رئیس انجمن بهداشت دهان و دندان امریکا بیان می دارد که دندان ها تا دوسالگی می توانند بایک پارچه یا مسواک بسیار نرم تمیز شوند. بعد از دو سالگی شما می توانید اجازه دهید کودک دلبندتان تحت نظر شما مسواک زدن را تجربه کند. مسواک های با سرکوچک، الیاف مناسب و دسته ارگونومیک را انتخاب کنید و با استفاده از نخ دندان های دسته دار فواصل بین دندان های کودک خود را تمیز کنید.

2- استفاده از شیار پوش یا فیشور سیلانت :

رویش دندان های کرسی دائمی در حدود شش سالگی است. از آنجا که سطح دندان های خلفی شیارهای بسیار دارد احتمال اینکه داخل شیارها حین مسواک زدن خوب تمیز نشده و موجب پوسیدگی شود بالاست پس بهتر است برای رفع این مشکل از دندان پزشک کودک خود بخواهید تا با لایه نازک محافظی که به آن شیار پوش یا فیشور سیلانت می گویند روی شیارهای سطح جونده دندان کودک شما را بپوشاند.شیار پوش به طرز موثری مانع از ایجاد پوسیدگی در دندان کودکان می شود.

3-استفاده از فلوراید به میزان مناسب :

از فلوراید به میزان کافی ولی نه خیلی زیاد استفاده کنید. یک پیشرفت بزرگ در سلامت دهان استفاده از فلوراید هست که موجب تقویت مینای دندان شده و گرایش آن به پوسیدگی را کمتر می کند. اگر آب آشامیدنی شما فاقد فلوراید هست با دندان پزشک خود صحبت کنید.فلوراید مورد نیاز برای سلامت دندان ها را می توان از راه های مختلف مثل : خمیردندان دارای فلوراید، دهانشویه حاوی فلوراید یا ژل و وارنیش فلوراید تامین کرد. فلوراید در کودکان خردسال باید به میزان کم استفاده شود میزان بیش از حد فلوراید می تواند لکه های سفید روی دندان ها ایجاد نماید.

وارنیش فلوراید چه ماده ای است ؟

وارنیش فلوراید ماده ای نیمه مایع ، چسبنده و حاوی فلوراید است که در تماس با سطح دندان به تدریج فلوراید آزاد می کند . لازم به ذکر است این ماده از سایر محصولات فلوراید موضعی غلیظ تر است. وارنیش فلوراید ، پوسیدگی دندان ها را از 25 تا 75 درصد کاهش می دهد. بیش از 30 سال است که این ماده در جهان به عنوان یک ماده موثر جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود

4-دوبار در روز مسواک بزنید و یک بار نخ دندان بکشید.

بیماری های لثه و پوسیدگی دندان فقط مشکل سالمندان نیست طبق آمار انجمن متخصصین بهداشت دهان و دندان امریکا از هر چهار نوجوان سه نفر خونریزی لثه دارند پس چند پند ساده را به خاطر داشته باشید:

- مسواک هایی را که چیدمان الیاف آنها علمی باشد و از سلامت لثه محافظت می کنند را انتخاب نمایید و فراموش نکنید که مسواک ها باید سه تا چهار بار در سال تعویض شوند.

-نواجوانانی که ارتودنسی کرده اند و بریس دارند نیاز به مسواک های مخصوص ارتودنسی، مسواک های بین دندانی و سایر ابزار تخصصی مراقبت از بهداشت دهان و دندان دارند.

- افرادی که آرتریت یا سایر مشکلات را دارند که در دست گیری مسواک را برای آنها مشکل می سازد باید از مسواک هایی که دسته ضخیم تر دارند استفاده کنند.همچنین می توانند با قرار دادن و چسباندن مسواک داخل دستگیره فرمان دوچرخه یا لوله کردن ورق فوم ضخیم و قرار دادن مسواک داخل آن در دست گیری مسواک را برای ایشان آسان تر کنید.در این افراد بهتر است فرد مراقب با استفاده از نخ دندان دسته دار، فواصل بین دندانی را تمیز کند.

5-بعد از غذا خوردن دهان خود را بشویید یا آدامس بجوید :

علاوه بر مسواک زدن و نخ دندان کشیددن شستشوی دهان با یک شوینده ضد باکتری می تواند به پیشگیری از ایجاد پوسیدگی دندانی و مشکلات لثه کمک کند.جویدن آدامس های فاقد شکر بعد از غذا هم می تواند با افزایش میزان ترشح بزاق از پوسیدگی ممانعت کند. بزاق دهان به صورت طبیعی باکتری ها را می شوید و برطرف می کند و اسید غذا را خنثی می کند.

6-مانع از ضربه خوردن دندان ها شوید:

ورزش و فعالیت های تفریحی برای داشتن بدنی سالم بسیار خوب هستند اما حوادثی که گاهی در پی انجام آنها روی می دهد می توانند سلامت دندان ها را تهدید کنند. بیشتر تیم های مدرسه ای در حال حاضر کودکان را ملزم به استفاده از گارد دهان می کنند اما به یاد داشته باشید فعالیت های تفریحی مثل تخته اسکیت وکفش های اسکیت هم می توانند سبب جراحت شوند دندان پزشک می تواند یک گارد دندان مخصوص برای فرد بسازد و راه دیگر خرید گارد دهان آماده از فروشگاه های کالای ورزشی است که می تواند با استفاده از آب گرم برای استفاده راحت در دهان نرم شود

7-سیگار نشکید و از تنباکو بدون دود (ناس) استفاده نکنید

تناباکو دندان را لکه دار می کند و به طور قابل توجهی خطر بیماری های لثه و سرطان دهان را افزایش می دهد.اگر شما سیگاری هستیند یا تنباکو می جوید این عادت را ترک کنید و با مشاوره دادن به فرزدتان مانع از این شوید که او هم دچار این عادت شود.

8-هوشمندانه غذا بخورید :

در هر سنی یک رژیم غذایی سالم برای داشتن لثه و دندان های سالم مورد نیاز است یک رژیم خوب و متعادل از انواع غذاها شامل سبزیجات، حبوبات، مغزها(آجیل)، میوه ها و سبزی ها و لبنیات همه مواد مغذی را که شما نیاز دارید را فراهم می سازد.برخی از محققان عقیده دارند انواع چربی های امگا 3 که در ماهی یافت می شود ممکن است موجب کاهش التهاب و بنابراین باعث کاهش خطر بیماری های لثه شوند.

9-از غذاهای قند دار اجتناب کنید.

باکتری های موجود در دهان با تجزیه قندهای ساده تولید اسید می کنند که می تواند موجب ساییده شدن مینای دندان شده و مقدمات پوسیدگی دندان ها را فراهم کند.نوشیدنی های قند دار شامل انواع نوشابه ها و آب میوه ها برای سلامت دندان ها تهدید خاص به حساب می آیند به خاطر اینکه تمایل مردم به جرعه جرعه نوشیدن آنها موجب بالا رفتن تماس آنها با دندان ها شده و موجب تولید اسید بیشتری می شود و چنانکه این نوشیدنی ها گاز دارباشند اوضاع بدتر هم می شود چون کربنات میزان اسیدیته را بالا می برد.آب نبات و شکلات های چسبناک هم مدت طولانی روی سطح دندان می مانند و به طرز مشابه به دندان ها آسیب می رسانند.

10-یک قرار ملاقات با دندان پزشک بگذارید:

بیشتر متخصصان توصیه می کنند که چک آپ دندان باید هر شش ماه و در صورت وچود مشکلاتی نظیر بیماری لثه زودتر صورت بگیرد. در طول یک بررسی معمولی دندان پزشک شما یا بهداشت کار دهان و دندان پلاک های ایجاد شده را که شما نمی توانید با مسواک یا نخ دندان بردارید بر می دارد و علائم پوسیدگی را بررسی می کند.

موارد مورد بررسی در معاینه معمول دندان پزشکی عبارت است از :

بررسی علائم اولیه سرطان دهان: نه نفر از ده نفر فرد مبتلا به سرطان دهان اگر سرطان آنها زود تشخیص داده شود می توانند درمان شودند.سرطان دهان تشخیص داده نشده می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش پیدا کند و درمان آن سخت تر شود.

بررسی علائم دندان قروچه : عادت به ساییدن و کوبیدن دندان ها که هم در خواب هم در بیداری شایع است دندان قروچه نامیده می شود که انجام مداوم آن باعث خوردگی لثه ها و استخوان ای حمایت کننده از آنها در دهان می شود. دندانپزشک می‌تواند برای پیشگیری از دندان قروچه در هنگام خواب، یک پروتز محافظ شب که دندان بان هم نامیده می شود بسازد و آن را در دهان بیمار کار بگذارد.

بررسی علائم بیماری لثه : بیماری لثه که ژنژیویت یا پریودنتیت نیز نامیده می شود عامل اصلی از دست دادن دندان در سالمندان است. متاسفانه مردم در طول زمان آنقدر به علائم هشداردهنده این بیماری توجه نمی کنند تا زمان برای جبران آسیب وارد شده می گذرد.در یک معاینه دندان پزشکی باید شما از لحاظ وجود علائم بیماری لثه بررسی بشوید.

عوارض داروها : سالمندان به خصوص آنهایی که چندین دارو استفاده می کنند در خطر خشکی دهان یا زروستومیا قرار دارند که موجب کاهش جریان بزاق شده و ریسک پوسیدگی دندان ها و بیماری لثه را بالا می برد. همچنین خشکی دهان جزو عوارض جانبی بیش از 800 دارو می باشد. همیشه نام داروهایی را که مصرف می کنید را به دندان پزشک خود بگویید چون ممکن است او بتواند با تغییر یا قطع داروی مورد استفاده شما (در صورت امکان) مشکل شما را حل کند یا محصولاتی را که به صورت حرفه ای به رفع مشکل خشکی دهان کمک می کنند به شما معرفی نماید.

معمولا بیشتر موارد پوسیدگی دندانی یا بیماری لثه می توانند با بهداشت خوب دهان و دندان پیشگیری شوند ما درباره اختصاص دادن چند دقیقه در روز برای مسواک زدن و نخ دندان کشیدن صحبت می کنیم که در برابر برخورداری از سلامت دندان و لثه برای یک عمر به حساب نمی آید.

گرد آوری و ترجمه : تیم علمی برند جی.یو.ام