شبکه های اجتماعی ←
مسواک جی یو ام

برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع «دندان»

1396/08/07

با خبر شدیم که سایت دندانه گفتگوی جذابی را با دکتر مسعود صانعی، متخصص دندان پزشکی ترمیمی و زیبایی به بهانه برگزاری مسابقه اینستاگرامی نقاشی از دندان انجام داده است و بر آن شدیم تا متن این گفتگو را به نقل از آن سایت معتبر و محترم در قسمت اخبار سایت شرکت مهر گستر تامین دارو جهت مطالعه شما عزیزانی که اخبار این سایت را دنبال می کنید قرار دهیم.

متن گفتگو : دکتر مسعود صانعی یکی از دندان‌پزشکان فعال در عرصه رسانه و فضای مجازی است. صفحه اینستاگرام او را ۲۵هزار نفر دنبال می‌کنند. دکتر صانعی متخصص دندان‌پزشکی ترمیمی است و عضو هیات علمی دانشکده دندان پزشکی شاهد بوده است. او همچنان در حوزه آموزش فعال است و با برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی به هم‌صنفان جوان‌تر خود برای فراگیری اصول دندان‌پزشکی زیبایی و ترمیمی کمک می‌کند. مشغله‌های آموزشی او اولین جرقه برای برگزاری یک مسابقه نقاشی اینستاگرامی شد که تابستان امسال با سوژه دندان برگزار شد. دکتر صانعی از همکاران خود دعوت کرد تا قلم به دست شوند و شروع به طراحی دندان کنند. جالب اینکه علاوه بر دندان‌پزشکان، دانشجویان دندان‌پزشکی و حتی چندین غیر دندان‌پزشک نیز نقاشی‌های خود را برای این مسابقه ارسال کردند این مسابقه بهانه‌ای شد برای گفتگو با دکتر مسعود صانعی درباره دغدغه‌های آنلاین و مسابقه اینستاگرامی نقاشی

-آقای دکتر صانعی! ابتدا خود را به طور اجمالی معرفی کنید دکتر مسعود صانعی، متخصص دندان‌پزشکی ترمیمی هستم. سال ۱۳۷۱ وارد دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه آزاد شدم. تعداد ورودی‌های آن سال، حدود شصت نفر بود که ۲۰ نفر از آن‌ها وارد دوره تخصص شدند که یکی از این افراد من بودم. ما آن زمان در انتخاب رشته دستیاری، فقط می‌توانستیم یک رشته را انتخاب کنیم و من تحت تأثیر استادم دکتر حبیب لاجوردی، رشته دندان‌پزشکی ترمیمی را انتخاب کردم. سال ۸۳ در دانشگاه اصفهان پذیرفته شدم که البته بعد به دانشگاه شهید بهشتی منتقل شدم و سال ۸۶ بورد تخصصی‌ام را در رشته دندان‌پزشکی ترمیمی گرفتم. برای گذراندن تعهداتم، به مدت شش سال در دانشگاه شاهد مشغول به کار شدم که این همکاری، بعد از پایان تعهداتم تا سال گذشته ادامه یافت که تجربه‌ای بسیار عالی بود

-شما از معدود دندان‌پزشکان باسابقه‌ هستید که میانه خوبی با فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دارید. چرا هم‌نسلان شما چندان تمایلی به حضور در شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک «دندان‌پزشک» ندارند؟ ریشه علاقه و فعالیت شما در این فضا چیست؟ نسل جدید ما دکمه‌های کامپیوتر را از قلم بهتر می‌شناسند و به جای تورق کاغذ، تمایل دارند صفحات لمسی را تجربه کنند. بنابراین ما برای آنکه با آنان ارتباط برقرار کنیم، نیاز داریم زبانشان را بیاموزیم و این یعنی اینکه باید وارد فضای مجازی و دنیای دیجیتال بشویم. برخلاف آنچه شما گفتید، اساتید جوان ما تمایل دارند در این فضا فعالیت کنند، اما از آنجا که تعداد کمی از آن‌ها در فضای مجازی حضور موفقی دارند، به اشتباه به نظر می‌رسد که تمایل به این کار وجود ندارد. دلیل حضور مشکل در فضای مجازی این است که زبان و قوانین رسانه کاملاً با آنچه در زندگی روزمره تجربه می‌کنیم متفاوت است و باید آن را آموخت. من اولین بار حدود پنج سال پیش، این تفاوت را در یک برنامه تلویزیونی لمس کردم و با ادامه مستمر حضورم در این برنامه‌ها، تجربه‌ام اندک اندک بیشتر شد. برای مثال دریافتم چگونه یک جمله می‌تواند تأثیر مثبت بسیار زیادی داشته باشد و در مقابل یک حرکت چگونه می‌تواند مخرب باشد. این آموزه‌ها به من کمک کرد به‌درستی وارد فضای مجازی شوم و چون قوانین آن را می‌دانستم، از این کار نتیجه مثبت گرفتم و همین سبب شد که ناخودآگاه، مشتاق‌تر شوم که آن را ادامه دهم.

- ایده برگزاری مسابقه نقاشی با موضوع «دندان» چگونه به ذهن شما رسید و برنامه اجرایی شما برای انجام آن چگونه بود؟ برای اطلاع‌رسانی چه کردید و پروسه به چه ترتیبی انجام شد؟ اصلاً هدف شما از برگزاری این مسابقه چه بود؟ سال گذشته در حال آماده کردن یک سخنرانی با عنوان «آناتومی و اندازه» برای کنگره ترمیمی بودم که مضمون آن آناتومی دندان و گیر غذایی بین دندان‌ها بود. حین آماده کردن چیدمان سخنرانی‌ام، احساس کردم باید بعضی جاها شکل دندان را طراحی کنم تا بتوانم مطلب را بهتر به حضار انتقال بدهم و این کار مستلزم تمرین نقاشی بود. بعد از چند هفته تمرین، مشاهده کردم چقدر می‌توانم نسبت به گذشته بهتر نقاشی کنم. همین بهانه‌ای شد برای ترتیب دادن این مسابقه نقاشی و هدف این بود که انگیزه دندان‌پزشکان را تحریک کنم که دست به قلم بشوند و شروع به طراحی دندان کنند. حال چرا؟ به اعتقاد من هنر طراحی، با کیفیت درمان‌های دندان‌پزشکی ارتباط بسیار نزدیکی دارد. ما نمی‌توانیم در هم تنیدگی هنر و تخصص‌های مختلف دندان‌پزشکی را نادیده بگیریم. یک شخص هنرمند، دندان‌پزشک بهتری است، چراکه توانایی و هنرش به دستان، عملکرد و تفکر او منتقل می‌شود و دندان‌پزشک هنرمند، بیمارش را بیشتر دوست دارد و به عبارت ساده‌تر، دندانپزشک مهربان‌تری است. برای برگزاری این مسابقه نقاشی هم تصمیم گفتم که روزی پانزده دقیقه زمان بگذارم. چراکه زمان بیشتری در اختیار نداشتم. به این منظور، از ابتدای ماه مبارک رمضان، شروع به فراخوان کردم که قصد برگزاری چنین مسابقه‌ای را داریم و زمانی که مهلت ارسال نقاشی‌ها تمام شد، روزی یک تا دو تا از آن‌ها را داخل صفحه اینستاگرام می‌گذاشتم.

- استقبال از فراخوان این مسابقه چطور بود و چند اثر برای شما ارسال شد؟ وقتی برای اجرای این مسابقه فراخوان دادم، فکر نمی‌کردم در یک زمان کوتاه، شصت تا هفتاد کار ارسال شود. جالب اینجاست که این ارسال پس از پایان مهلت مقرر هم ادامه داشت که ما مجبور شدیم عذرخواهی کنیم و دیگر کار جدیدی را قبول نکنیم. بنابراین این موضوع به من انگیزه‌ای داد که به فکر برگزاری مسابقه‌ای با چارچوب دیگری در ادامه این مشارکت باشم.

- آیا تمام شرکت‌کنندگان در مسابقه، دندان‌پزشکی بودند؟ خیر. علاوه بر دندان‌پزشکان و دانشجویان این رشته، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیگر مانند گرافیست‌ها، مهندسین و متخصصین رشته‌های پزشکی نیز کارهایشان را برای ما فرستاده بودند و البته آثار بسیار زیبایی هم ارائه داده بودند. البته غالب شرکت‌کنندگان دندان‌پزشکان بودند که چند نفر از آنان، از متخصصین دندان‌پزشکی ترمیمی و زیبایی و یک نفر هم از متخصصین رشته ارتودنسی بود. در ضمن علاوه بر تهران، آثار مختلفی از شهرستان‌هایی مانند بیرجند، ایلام، شیراز و خرم‌آباد برای ما ارسال شده بود و نکته مثبت دیگر، این بود که یک دانش‌آموز پانزده ساله هم نقاشی خود را برای ما فرستاده بود و گفته بود که چقدر دوست دارد دندان‌پزشک شود.

- شرکت‌کنندگان چگونه و عمدتاً از چه زاویه دیدی به دندان نگریسته بودند؟ آیا میان شرکت‌کنندگان و آثار رسیده، نکته جالب توجه و متفاوتی وجود داشت؟ کارهایی که برای ما ارسال شده بود، به طور عمده دو دسته بودند که تعدادی از آن‌ها رئال و دسته‌ای دیگر انتزاعی بود. در آثار سورئال، خلاقیت‌هایی به چشم می‌خورد که به نظر من بی‌نظیر بود و نگاه کردن به دندان از زاویه‌ای متفاوت، واقعاً انسان را تحت تأثیر قرار می‌داد.

- پروسه داوری چگونه و با کمک چه افرادی انجام شد؟ معیار شما و داوران برای انتخاب آثار برتر چه بود؟ چه جوایزی برای برگزیدگان در نظر گرفتید؟ من شخصاً در داوری مسابقه هیچ مداخله‌ای نداشتم، چراکه بسیاری از شرکت‌کنندگان را می‌شناختم و نمی‌خواستم انتخابم جهت‌دار باشد. بنابراین دو نفر از دندان‌پزشکان خوشنام یعنی دکتر مهرداد کاظمیان، استاد دانشگاه آزاد اصفهان و دکتر مهدی عباسی، استاد دانشگاه تهران که هر دو متخصص ترمیمی هستند و آناتومی، رنگ و بافت دندان را کاملاً می‌شناختند انتخاب کردم. همان‌طور که می‌دانید رشته ترمیمی وابستگی زیادی به آناتومی دندان دارد و در بسیاری از دانشگاه‌ها، متخصصین ترمیمی آناتومی دندان را آموزش می‌دهند. در نهایت بعد از اینکه این اساتید سه اثر اول و پنج اثر برگزیده را از میان آثار انتخاب کردند، از خانم ثمره خمسه که از نقاشان و مدرسین به نام نقاشی هستند، درخواست کردم این آثار را به ترتیب از اول تا سوم رتبه‌بندی کنند. این مسابقه، سه حامی مالی داشت که آقای سعیدی و آقای قریشی از شرکت تهران اتکال، برای نفرات اول تا سوم جوایزی را در نظر گرفته بودند و آقای بهمن دانش‌پژوه از شرکت آرمان درمان پارسیان هم به سه نفر اول جایزه دادند. همچنین دکتر علی بابایی، مدیرعامل شرکت تأمین دارو که نماینده مسواک‌های GUM در ایران است، لوح‌های تقدیر را برای برندگان تهیه کردند.

- برنامه‌ای برای ارائه بهتر آثار شرکت‌کننده در مسابقه دارید؟ قطعاً هدفم این است که در برنامه بعدی، نواقصی که در این مسابقه وجود داشت را بهبود بخشم. در این مسابقه، دو نقص پر رنگ دیدم که باید برطرف شوند. اول اینکه باید فراخوانمان را زودتر و گسترده‌تر انجام دهیم و دیگر اینکه نیاز به استانداردسازی داریم تا دندان‌پزشکان آثار خود را با یک خط‌ مشی مشخص برای ما بفرستند و ما هم بتوانیم ارزیابی بهتری از این آثار داشته باشیم.

- آیا بنا به انجام ایده‌های مشابهی دارید؟ از همکاران چند پیشنهاد درباره فراخوان جدید دریافت کرده‌ام که دو پیشنهاد بیش از همه ذهن مرا به خود مشغول کرده است. یکی از آن‌ها مجسمه‌سازی در دندان‌پزشکی و دیگری طنز در دندان‌پزشکی است که می‌تواند به شکل کاریکاتور یا نوشتاری باشد. البته این ایده‌ها خام هستند و باید با مشورت کردن با همکارانم، موضوعی را انتخاب کنم که بیشتر برای رشته دندان‌پزشکی مثمر ثمر باشد.