شبکه های اجتماعی ←
مسواک جی یو ام

با چه مسواکی به سراغ میکروب‌های دندانتان بروید؟

1394/07/01
برای داشتن دندان‌های تمیز و سالم انتخاب یک مسواک مناسب لازم است
 
بسیاری از افراد تصور می کنند که با هر مسواکی می توانند دندان هایشان را مسواک کنند و دندانی سالم داشته باشند اما واقعیت این است که داشتن دندان سالم در کنار رعایت بهداشت دهان و مسایل ژنتیکی در گرو داشتن یک مسواک مناسب است
 
مسواکتان را با احتیاط انتخاب کنید   
دکتر فرامرز علایی متخصص پروتزهای دندان با اشاره به سلامت دندان‌‌ها گفت: فلوراید موجود در خمیردندان‌ها باعث تقویت لثه، دندان و بافت‌های داخلی دهان و مواد ساینده موجود در آن باعث زدودن جرم‌های روی دندان می‌شود.
 
وی با بیان اینکه نوع و اندازه مسواک از اهمیت به سزایی برخوردار است، افزود: معمولاً استفاده از مسواک‌های سفت و با دندانه‌های کلفت به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا مسواک کردن محکم دندان‌ها، باعث تحلیل رفتن لثه می‌شود.
 
این متخصص پروتز در ادامه گفت: مسواک باید سافت یا مدیوم بوده و دارای دو ردیف و هر ردیف شامل بیش از شش دندانه نباشد تا بتوان نقاط مخفی دهان مانند دندان‌های کرسی و عقل را مسواک کرد . 
 
اهمیت نوع مسواک از خمیر دندان هم بیشتر است
نوع مسواک بر خلاف خمیر دندان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است چون نقش اساسی در بهداشت دهان و دندان دارد. شما بدون خمیر دندان میتوانید بخوبی دندانها را تمیز کنید اما اگر مسواک خوبی نداشته باشید این امر غیر ممکن است .
 
آنچه که مهم است دقت در تمیز کردن و وضعیت پرزهای مسواک است که معمولا از تجربه دندانپزشک خود در زمینه اینکه چه  نوع برندی از مسواکها خوب هستند استفاده کنید .     
 
همچنین دقت کنید که اگر پر کردگی های ناجور دارید یا دندانهای پوسیده دارید که دارای لبه های تیز هستند این حالت ها به مسواک شما آسیب میرسانند و با شکستن پرزها عملا این خاصیت ارتجاعی پرزهای مسواک را از بین میبرند و سریعا نسبت به ترمیم دندانها و پر کردگی های ناجور اقدام کنید و مسواک را هم عوض کنید چراکه مسواک هر چقدر هم خوب باشد در مقابل لبه های تیز دندان پوسیده نمیتواند مقاومت کند لذا در این حالت ها پخش و پلا شدن مسواک را به گردن نوع مسواک نیندازید . 
    
چگونه با یک مسواک خوب دوست شویم؟
مسواک خوب دارای ویژیگی هایی است که شامل این موارد است: 
رشته های مسواک باید نرم و متوسط باشد و اندازه سر مسواک باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواک کودکان کوچکتر از بزرگسالان باشد چرا که مسواک به طول دو سانتیمتر برای کودکان مناسب است . 
 
کی مسواکتان را دور بیاندازید 
 مدتی که باید از یک مسواک استفاده شود،بستگی به میزان تمیزی،محکمی و فرم رشته های مسواک دارد.تا وقتی که رشته های مسواک تمیز،محکم و صاف است، می توان از آن استفاده کرد.اگر فردی به  طور مرتب و با دقت مسواک کند،معمولاً عمر مسواک او چهار تا شش ماه است.اگر مسواک پس از یک هفته فرسوده شود نشانه این است که فرد نادرست مسواک می زند . 
 
دقت کنید به محض اینکه موهای مسواک شروع به سائیده شدن نمود، مسواک باید تعویض شود که این مدت معمولاً سه ماه است.اما این زمان بستگی تام به شدت و نحوه مسواک زدن فرد دارد. 
 
چرا مسواک نرم توصیه می شود؟
عامل ایجاد کننده بیماریهای لثه و دندان،لایه بیرنگ و چسبنده ای است که شامل میکروبها در زمینه ای از بزاق و مواد غذایی بوده که به سطح دندان می چسبد و پلاک میکروبی نامیده می شود.پلاک با کشیدن ناخن بر روی دندان به زیر آن جمع شده و دیده می شود.هدف از مسواک زدن،تمیز کردن دندانها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاک میکروبی بوده که با استفاده از مسواک نرم به این هدف می توان نائل گردید .
 
چرا نباید از مسواک زبر استفاده کرد؟
علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر دندانها،با عمل مسواک زدن برطرف نمی گردد و نیاز به کمک دندانپزشک و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد.استفاده از مسواک های زبر و خشن و یا خمیر دندانهای ساینده علاوه بر اینکه باعث تحلیل لثه شده،سبب ایجاد سائیدگی و خراشیدگیهایی بر روی دندانها شده و استعداد گیر پلاک میکروبی و همچنین  خطر ایجاد پوسیدگی را بالا می برد . 
 
ویژگی‌های یک مسواک خوب
دکتر صانعی دندانپزشک در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران درباره ویژگی‌های یک مسواک خوب گفت: ویژگیهای یک مسواک خوب متعدد است اما در این میان برخی حائز اهمیت است، الیاف مسواک زبر نباشد. زیرا زبری زمینه‌ساز سائیدگی مینای دندان، تحلیل لثه، بیرون زدگی ریشه دندانی و منجر به حساسیت دندان به هوا، غذا و هر چیز دیگری می‌شود.مسواک نباید خیلی نرم باشد زیرا در اینصورت خاصیت تمیزکنندگی و جدا کردن باکتری از سطح دندان را ندارد.
 
صانعی ادامه داد: مراقب اندازه مسواک دندان‌تان باشید چون مسواک خیلی بزرگ روی سطوح دندان نمی‌نشیند و مسواک کوچک زمانبر است و شما را خسته می‌کند اندازه مسواک باید به اندازه بند انگشت اشاره شما باشد.تعداد الیاف از موارد دیگری است که باید به آن توجه کرد تعداد الیاف باید 3، 4 ردیف باشد که روی لثه و روی دندان‌ها را پوشش دهد.
 
وی در رابطه با تاریخ انقضای مسواک عنوان کرد: الیاف‌های مسواک مانند خمیر دندان در مدت مشخص کارایی دارند و برای این‌که شاهد بهبود وضعیت دندان باشید از این امر غافل نشوید.
 
وی در پایان گفت: ما از همه مسواک‌ها استفاده نکرده‌ایم که بخواهیم همه را نقد یا تأیید کنیم اما در سطوح جهانی مسواکoral B و gum تأیید شده و ما به مخاطبان این دو برند را توصیه می‌کنیم